ARNL-es kutatók ”Az UAV-k megkülönböztetése madaraktól és más repülő objektumoktól LiDAR pontfelhő-adatok alapján” (angolul: ”Distinguishing unmanned aerial vehicles (UAVs) from birds and other flying objects in 3D LiDAR point clouds”) c. pályázata elnyerte az Amerikai Légierő Tudományos Kutatási Hivatalának (US Air Force Office of Scientific Research) támogatását. A nyertes kutatócsapat tagjai: Majdik András László, PhD, Szirányi Tamás, DSc, Kovács Gábor, PhD, valamint Keszler Anita.
A projekt széleskörű érdeklődésre tarthat számot, hiszen célja egy olyan alacsony költségű, rozetta-pásztázó LiDAR-on alapuló UAV-detektáló és -követő technológia kifejlesztése, amely akár az egyéni felhasználók számára is megfizethető. Az ilyen szélesebb körben is elérhető technológia alkalmazása segíti majd a polgárok magánéletének védelmét, valamint erősíti a kritikus infrastruktúrák biztonságát, és a társadalom biztonságérzetét az UAV-k jogosulatlan és/vagy nem megfelelő használatával szemben. A projekt egyik jelentős szakmai kihívást jelentő feladata az UAV-k és más kisméretű repülő objektumok megkülönböztetése. Ennek megoldása növeli majd a ténylegesen veszélyt jelentő drónok detektálásának pontosságát, hatékonyságát.
A sikeres pályázat fontos előzménye a korábban létrehozott HUN-REN SZTAKI MIMO (Mikro érzékelés és Gépi mozgáskövetés) aréna, amely lehetővé tette nagysebességű, tenyér méretű drónok tanulmányozását, valamint különféle képfeldolgozó algoritmusok, valamint egyes, gépi látással megoldható érzékelési feladatok kutatását és fejlesztését. Az arénában alkalmazott rendszer kerül bővítésre a rozetta-pásztázó LiDAR-ral, amely a most induló projektben történő kutatás alapját képezi. A HUN-REN SZTAKI MIMO aréna a 3D érzékelési és modellezési mérőrendszer kutatási infrastruktúra-hálózat részeként elnyerte egyébként a Top50+ Kiváló Kutatási Infrastruktúra (Excellent Research Infrastructure) elismerést, ld. DOI: https://doi.org/10.52033/topri.2021.
A projekt célja olyan új alapkutatások, modellek és algoritmusok kidolgozása, amelyek alkalmasak a modern LiDAR szenzorok képességeinek kiaknázására, s amelyek beilleszthetők lesznek egy kültéren is megbízhatóan működő drón-detektáló és -követő rendszerbe.