Nemrégiben adtunk hírt a Reformula innovációs versenyről, amelyet a BME-n működő Mérnökmisszió szervezett. A mostani hírben a Széchenyi István Egyetem (SZE) által szervezett autonóm robotversenyről számolunk be. E két, nagyjából egy időben megrendezett verseny, valamint a korábbi hasonló hazai versenyek, rávilágítanak arra a tényre, hogy az autonóm rendszerek iránti érdeklődés mennyire általánossá vált, továbbá felvetik annak a lehetőségét, hogy hasonló projektek akár a középiskolai oktatásba is beépüljenek, és annak szerves részévé váljanak.
Ezúttal tehát a SZE által szervezett autonóm robotversenyt középiskolások számára azzal a céllal, hogy a diákok megismerkedjenek néhány, az önvezető járművekhez kapcsolódó műszaki és informatikai feladattal, kihívással. A feladatok megoldásához számítógépes szimulációs környezet, valamint kisméretű mobil robotplatformok álltak a versenyzők rendelkezésére. Az online fordulót követően a legjobbak a SZE Zalaegerszegi Innovációs és Képzési Központjában mérték össze tudásukat.
A SZE autonóm robotversenyének online versenyén az ország minden tájáról félszáz csapat indult, csapatonként három diák és egy felkészítő tanár részvételével. A program célja az volt, hogy a legmodernebb járműipari technológiákkal – irányítástechnikával, szenzorokkal, robotprogramozással – már középiskolás korban megismerkedhessenek a fiatalok.
Az online forduló első négy helyén két békéscsabai és két ceglédi diák-tanár csapat végzett. E csapatok a döntőben már személyes részvétellel mérkőzhettek meg egymással. Ennek során le kellett programozniuk, hogy önvezető robot-járműveik adott idő alatt a leghosszabb távot tegyék meg egy adott kijelölt pályán.
„Egyetemünk a hallgatók sikerességét nemcsak korszerű ismeretek átadásával alapozza meg, de készségeiket is fejleszti. A munka világában való helytálláshoz a szakmai tudás mellett elengedhetetlen például, hogy csapatban tudjanak dolgozni. Ez a hagyományteremtő céllal megrendezett verseny kitűnő lehetőség ennek gyakorlására” – fogalmazott Friedler Ferenc, az egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese.
Háry András, a SZE-t fenntartó Széchenyi István Egyetemért Alapítvány tulajdonában lévő ZalaZONE Ipari Park Zrt. vezérigazgatója kiemelte, a járműipari tesztpálya környezete olyan újszerű technológiákra épülő programoknak ad otthont, mint amit ez a verseny is képvisel.
„A versenyen szereplő tehetséges diákok később akár a SZE hallgatói is lehetnek, akik majd a ZalaZONE gyakornoki programban is részt vehetnek, és a zalaegerszegi kutatóközpont munkájába is bekapcsolódhatnak” – hívta fel a fiatalok figyelmét a vezérigazgató.
Az eseményről részletesebben az SZE honlapján lehet olvasni.