A SZTAKI által koordinált Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) és az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium (ARNL), valamint a Neumann Nonprofit Közhasznú Kft. társszervezésében 2023. február 14-15. között került megrendezésre a budapesti Vasúttörténeti Parkban a nemzetközi AI & AUT EXPO.
A kétnapos eseményen hazai és külföldi előadóktól – összesen több mint 60 előadótól – hallhattak előadásokat a szakmai érdeklődők. Az előadásokat szakmai kiállítás kísérte, amelyen a kutatóintézetek, egyetemek installáció, bemutatói mellett a nemzeti laboratóriumok ipari partnerinek rendszereivel, megoldásaival ismerkedhettek meg az érdeklődők.
A nemzetközi érdeklődés mellett zajló esemény két fő témája a mesterséges intelligencia és az autonóm rendszerek voltak. A cél az ezek vonatkozásában, ill. az e témákhoz kapcsolódóan elért hazai tudományos és műszaki eredmények széleskörű bemutatása volt. A rendezvényen és a kapcsolódó megbeszéléseken, üléseken és egyéb programokon új, ígéretes nemzetközi és hazai szakmai kapcsolatok jöttek létre. E kapcsolatok a szervezők szándéka és reményei szerint a hazai kutatások, fejlesztések jobb nemzetközi beágyazódását segítik majd elő.
A rendezvény célközönsége az európai kutatói szervezetekből, a két Nemzeti Laboratórium jelenlegi ipari partnereiből, az MI akcelerátor programok által kiválasztott kis- és középvállalkozások (KKV-k), továbbá az MI Koalíció fejlesztéssel, integrációval foglalkozó cégei voltak.
A két napos konferenciát Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára nyitotta meg. Előadása során ismertette a kormány eddigi és tervezett intézkedéseit, amellyel ösztönözte, ill. ösztönözni kívánja a gazdasági szektor szereplőit a mesterséges intelligencia és az autonóm rendszerek használatára. Ezen intézkedések egyaránt segítik, ill. fogják segíteni a már fejlett technológiát alkalmazó iparágakat és cégeket, és az említett diszruptív technológiákkal csak most ismerkedő KKV-kat.
Megalapozott szakmai és tudományos vélemények szerint a mesterséges intelligencia és az autonóm rendszerek kikerülhetetlenül a mindennapjaink részévé fog válni, így például, ilyen technológiákat is igénybe vesznek majd, ill. ilyenekre támaszkodnak majd a nem túl távoli jövő ipari parkjai, termelőüzemei, valamint szolgáltatószektora. „Az a cél, hogy Magyarország a régióban és világszinten is az élvonalban kerüljön a mesterséges intelligencia technológiai használatában” – mondta el az államtitkár.
Hankó Balázs a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkára kiemelte, hogy a kormány célja, hogy a felsőoktatásban a matematikai, természettudományi, mérnöki és informatikai (MTMI) területek részaránya 2030-ig elérje az ötven százalékot, vagyis minden második hallgató MTMI-képzést válasszon.
A nyitó szekció előadói között volt még Maróth Miklós, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) elnöke, Monostori László, a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) igazgatója, Benczúr András, a MILAB szakmai vezetője, Gáspár Péter az ARNL vezetője, Levendovszky János, a BME tudományos és innovációs rektorhelyettese, továbbá Jakab Roland, a Mesterséges Intelligencia (MI) Koalíció elnöke.
Az AI & AUT Expón bemutatásra kerültek a Nemzeti Laboratórium program keretében létrejött, SZTAKI által koordinált két nemzeti laboratórium, a MILAB és az ARNL eredményei. Ennek kapcsán Bokor József, az ELKH alelnöke, a SZTAKI tudományos igazgatója nyilatkozott:
„A 2,5 évvel ezelőtt elindult Nemzeti Laboratórium programon belül ezen a két területen sikerült azt a kritikus tömeget és csoportintegrációt létrehozni, ami ahhoz kell, hogy országos szinten is jelentős kutatási programokat lehessen működtetni. Ez a két laboratórium kiemelkedően jó eredményeket tudott elérni a nemzetközi beágyazódás és az ipari kapcsolatok terén is, valamint együttműködnek az ország különböző területein, egyetemeken, kutatóintézetekben, iparban létező tudományos iskolák is.”
„A jelen helyzetben különösen fontos, hogy bemutassuk a legkiválóbb hazai tudományos iskolák nemzetközi beágyazottságát, kapcsolatukat az ipar szereplőivel, valamint nem utolsósorban az eredmények kiemelkedő színvonalát" – húzta alá Monostori László, a SZTAKI igazgatója.
A rendezvényen hangsúlyosan képviseltették magukat a hazai egyetemek (pl. az BME, ELTE, Semmelweis Egyetem, Szegedi Tudmányegyetem és a Széchenyi Egyetem), részt vett továbbá három kutató intézet (úm., Rényi Intézet, Kísérleti Orvostudományi Intézet, Társadalomtudományi Kutatóközpont). A résztvevők intézmények között szerepelt a Nemzetbiztonági Szakszolgálat és a Magyar Államkincstár is.
Az AI & AUT Expo sikerességét bizonyítja a jelentős nemzetközi érdeklődés is. Így például komoly szakmai delegáció érkezett az Egyesült Királyságból, s ennek kapcsán az eseményen részt vett és előadást tartott Paul Fox úr is, aki az Egyesült Királyság budapesti nagykövete. Előadásában érzékletesen alátámasztotta a rendezvény témáinak fontosságát, valamint kiemelte a terület várható gazdasági jelentőségét.
Vezetői szinten képviseltette magát a rendezvényen az Alan Turing Intézet, az AI Hamburg (ARIC) szakmai és kutatói hálózat, de részt vettek az AI & Aut Expón az AI Zürich és az Austrian Institute of Technology vezető kutatói is. A Gaia-X európai szövetség, amelynek célja, hogy egységes európai adatmegosztó infrastruktúrát hozzon létre szintén magas szinten képviselte magát, sőt regionális ülést is tartott a rendezvény keretében.
A rendezvény fontos része volt a szakmai kiállítás. A rendezvényre látogatók a közlekedéstörténet gőzmozdonyai, régi idők vasúti kocsijai mellett, azok tőszomszédságában újszerű, izgalmas kiállítói standokon a hazai ipar kulcsszereplőinek képviselőivel is találkozhattak. Megjelent többek között az Audi, a Bosch Rexroth, a Clementine, a Continental, a 4iG, a Nokia és a Magyar Telekom is.