A közúti és a légi járművek, valamint a mobil robotok nyújtotta mobilitással kapcsolatos kutatási, és az ilyen rendszerek funkcionális és kooperatív működését demonstráló fejlesztési feladatok megoldása, továbbá a szükséges kutatási, fejlesztési, valamint innovációs tevékenységek összehangolása.
A fenti kutatási feladatok hatékony és innovatív megoldása a mobilitással foglalkozó hazai szakmai és kutató közösség koordinált együttműködése révén.
Releváns állami pályázati anyagok összeállítása és ipari projektek előkészítése.
A szakterületen folytatott kutatások műveléséhez, a kapcsolódó fejlesztések hatékony megvalósításához szükséges ismeretek jól átgondolt terjesztése újszerű tudástranszfer mechanizmusokon, valamint a hagyományos felsőoktatási csatornákon keresztül.
Főbb célok
Az autonóm rendszerek szakterületének hazai kompetencia térképének összeállítása és folyamatos karbantartása. A konzorcium tag-intézményeinek főbb kompetenciái a ARNL megalakulásakor már ismertek voltak, azonban a szakterület országos kompetencia térképének az összeállítása, továbbá a szakterülethez kapcsolódó jogi, telekommunikációs, valamint kiberbiztonsági területek eredményes műveléséhez szükséges kompetenciák beazonosítása, és e kompetenciák hazai feltérképezése az ARNL hatékony működéséhez szükséges feladatok.
A kutatási-fejlesztési (K+F) tevékenységeket támogató újszerű tudástranszfer mechanizmusok és csatornák létrehozása egyrészt a konzorcium tag-intézményei között, másrészt további egyetemek, kutatóintézetek, ipar-vállalatok, valamint kis- és középvállalkozások (SME-k) irányában.
Egy olyan ütőképes szakmai hálózatot létrehozása, amely egyfajta K+F platformként, biztosítja az autonóm rendszerek szakterületén végzendő K+F tevékenységek szélesebb szakmai hátterét, lehetőséget ad továbbá a ARNL munkájában résztvevő, valamint más egyetemek, kutatóintézetek, ipar-vállalatok, és kis- és középvállalkozások (SME-k) közötti tudás-transzferre.
Kísérleti járművekhez kapcsolódó fejlesztési munkálatok felgyorsítása mind a rendszer-komponensek, mind a rendszer-funkciók vonatkozásában.
Az általános, valamint a dedikált kiber-fizikai gyártó- és logisztikai rendszerekhez kapcsolódó fejlesztési munkálatok felgyorsítása.
A K+F tevékenységek során létrejövő matematikai, méréstechnikai és irányításelméleti módszerek, valamint hardver- és szoftver-rendszerek validálása, tesztelése az ipar számára releváns, és általa használt számítás-, mérés- és irányítástechnikai környezetben történik majd.
Az autonóm rendszerek fejlesztéséhez, teszteléséhez, kísérleti üzeméhez szükséges kísérleti laboratóriumok kialakítása és felszerelése. E laborokban lehetőség biztosítása különféle autonóm rendszerekkel és ezek együttműködésével kapcsolatos élő demonstrációk megtartására, ill. ezek átfogó rögzítésére mind a Konzorcium munkájában résztvevők, mind a külső partnerek számára.
Az ARNL autonóm járműves tervezési és implementálási eredményeinek bemutatása, továbbá az implementált rendszerek hatékony működésének demonstrálása a ZalaZone járműipari tesztpályán az ott rendelkezésre álló korszerű infrastruktúra felhasználásával. Az ARNL-nak a járműipari tesztpályán végrehajtandő kísérleteihez, demonstrációihoz esetleg szükséges kiegészítő infrastruktúra kialakítása és fejlesztése.
Állami K+F pályázati anyagok összeállítása, valamint ipari K+F projektek előkészítése a felsőoktatási, továbbá a szakember-képzési, ill. -továbbképzési szempontok messzemenő figyelembe vételével.
További célok
Az ARNL szakmai hálózatához kapcsolódó kutatóintézetek és ipari szereplők, SME-k, valamint oktatási intézmények bátorítása és támogatása azon törekvésükben, hogy maguk is szerves részévé váljanak a hazai innovációs ökoszisztémának az autonóm rendszerek kutatása, fejlesztése, valamint a területhez kapcsolódó innováció terén, és ezáltal növeljék hazánk versenyképességét is.
A Konzorciumon belüli, és azon kívüli műszaki felsőoktatási intézmények oktatási és műszaki támogatása azon törekvésükben, hogy az autonóm rendszerek szakterülethez tartozó, ill. az azzal összefüggő BSc, MSc és PhD tantárgyaikat, képzéseiket, az egyetemi hallgatók részére előírt szakmai gyakorlataikat korszerűsítsék, frissítsék.
Az autonóm járművek társadalmi elfogadottságának erősítése a kapcsolódó K+F eredmények összehangoltabb, az ipari és a kutatói szféra együttműködését jobban kifejező, az eredmények társadalmi előnyeire jobban rávilágító, továbbá az érdeklődő nagyközönség számára érthető módon történő megjelenítésével.
Az Európai Bizottság kutatási és innovációs célkitűzéseivel összhangban, az ARNL a nyílt innováció, a nyitott tudomány, valamint a nyitás a világra elvek mentén határozza meg küldetését, látja jövőképét, valamint választja meg kutatás-fejlesztési feladatait.